Telewizja przemysłowa

Telewizja Przemysłowa

 

1. Co oznacza skrót CCTV ?

Skrót CCTV pochodzi od słów: Closed Circuit TeleVision, czyli telewizja w układzie zamkniętym. Są to systemy telewizji przemysłowej, często nazywane monitoringiem.


2. Co to jest Auto Iris (AI) ?

Auto Iris to elektroniczna regulacja przesłony obiektywu. Istnieją dwa rodzaje sterowania automatyczną przesłoną Video oraz częściej spotykane DC. Układ ten został wymyślony po to aby kamera(sterowanie DC) lub obiektyw(streowanie Video) mogły automatycznie dostosować otwarcie przesłony do panujących warunków oświetlenia.


3. Co to jest elektroniczna migawka (AES) ?

Ogólnie migawka jest to czas podczas, którego kamera zbiera informacje dla jednej klatki obrazu - zazwyczaj nie więcej niż 1/50s. Jednakże często czas ten jest zbyt długi np przy dobrym oświetleniu, dlatego wprowadzono elektroniczną migwkę czyli AES (Automatic Electronic Shutter). Elektronika wykrywa, że obraz jest zbyt jasny i skraca czas migawki np do 1/1000 sek. Skutkuje to popraweniem jakości obrazu. Ponadto z krótka migawką bardzo dynamiczne obrazy (np szybko jadące samochody) nie są rozmazane. Do niedawna nie zalecano stosowania AES wraz z obiektywami Auto Iris(AI) tylko ze stałą przesłoną. Zastosowanie AES z AI mogło powodować migotanie obrazu (ciemniej - jaśniej - ciemniej). W chwili obecnej lepsze modele kamer potrafią sobie z tym poradzić wykorzystując zalety obydwu rozwiązań tj otwieranej przesłony dla słabego oświetlenia(AI) i skracania czasu dla zbyt dużego(AES). Istnieją także rozwiązana wydłużające czas trwania migawki powyżej 1/50sek nawet do kilku sekund. Nazywają się Sens Up lub podobnie. Dzięki temu rozwiązaniu obraz jest bardziej czytelny w nocy. Niestety z tak długim czasem naświetlania wszystko co się porusza na ekranie jest rozmyte.


4. Co to są BLC i WDR i czym się różnią ?

BLC - (Back Light Compensation) - Pozwala na obserwację obrazów "pod światło" -opcja ta "wydobywa" z cienia elementy obrazu prześwietlając jednakkże jasne fragmenty - Funkcja ta nie jest doskonała dlatego wymyślono funkcję WDR

WDR-(Wide Dynamic Range) Kamera z taką funkcją pozwala na wydobycie z cienia elementów gdy kamera patrzy pod świadło z jednoczesnym pozostawieniem czytelnych dobrze oświetlonych fragmentów obrazu. Funkcja bardzo przydatna przy rejestrowaniu wejść, do budynków, tablic rejestracyjnych w samochodach i innych miejscach gdzie występują duże różnice oświetlenia.

Różnice pomiędzy BLC i WDR widać na zdjęciach :

 


Obraz  bez BLC


Obraz  z BLC


Obraz z WDR

 

Script logo