Oświetlenie
Sterowniki oświetlenia
Pomimo, że oświetlenie w zasadzie należy do działu automatyki jest jednak obszernym zagadnieniem więc postanowiliśmy poświęcić mu odrębny artykuł.
Na rynku istnieje wiele rozwiązań inteligentnego oświetlenia. Główną cechą jest możliwość zdalnego sterowania, praca według scenariuszy czasowych jak i wg logiki np. włącz światło na korytarzu gdy otwarte jest wejście i jest noc. Ponadto wiele rozwiązań jak DALI potrafi sterować też mocą oświetlenia np. w dzień na korytarzu światło można włączyć na 10% mocy znamionowej. Oszczędzamy w ten sposób na energii elektrycznej. Niestety te wszystkie rozwiązania kosztują. Wymagane są sterowniki kontrolery itp., które kosztują i też pobierają prąd. Dlatego tak rozbudowane sterowanie opłaca się przy większych instalacjach. A co z małymi i średnimi odbiorcami. Postanowiliśmy zastosować nasze autorskie rozwiązanie.
System oświetlenia ELFRO:
Oświetleniem w firmie zajmują się wyspecjalizowane kontrolery naszej konstrukcji. Mogą obsłużyć one do 8 niezależnych obwodów oświetlenia każdy. Kontrolery pracują autonomicznie jednakże posiadają wspólną magistralę. Dane mogą być przesyłane do centralnego systemu zarządzania. Przy okazji sterowania oświetleniem rozwiązano problem zasilania awaryjnego. W przypadku braku prądu sterownik może załączyć dedykowane do tego celu obwody zasilania.
Często występuje problem z pracownikami w firmie, którzy nie wyłączają światła np. w piwnicy. W celu zaoszczędzenia na energii elektrycznej zaimplementowano funkcję, że w przypadku braku naruszenia zdefiniowanej linii (np. czujki od alarmu) przez wybrany czas nastąpi wyłączenie światła. Aby użytkownik nie został w ciemnościach np. w piwnicy można zdefiniować drogę wyjścia tzn gdy świeciło się światło np. 30 min i było brak sygnału o ruchu nastąpi wywołanie procedury kolejnego(sekwencyjnego) wyłączania świateł (nie naraz a kolejno w zdefiniowanych odstępach czasu). Oczywiście jest także możliwość szybkiego resetu - wyłącz wszystko. Przykład zastosowania – uzbrojenie alarmu wyłącza światła. Dodatkowo każdy sterownik ma możliwość odczytu temperatury z dwóch czujników. Parametry temperatury np. za wysoka za niska itp. mogą także sterować odpowiednimi wejściami np. włączać chłodzenie szafy serwerowej.
Podstawowe cechy :
- 8 wejść np dla wyłączników oświetlenia z czego część może mieć specjalne przeznaczenie jak brak zasiania AC lub Reset.
- 8 wyjść można zdefiniować które wyjścia zasilają obwody 230V~ a które 12V np oświetlenia awaryjnego.
- odczyt temperatury z max 2 czujników (od -50 do +150 °C).
- logika pomiędzy wejściami i wyjściami i temperaturą reakcja na stan,zbocze, wartosć, negacja, opóźnienie wyłączania np. wentylator w łazience i wiele innych.
- obsługa inteligentnego wyłączania oświetlenia w przypadku braku obecności.
- możliwość połączenia we wspólnej magistrali RS485 w celu integracji systemów.
Napisaliśmy specjalny program do zarządzania sterownikami pracującymi we wspólnej sieci. Jest on także pomostem pomiędzy sterownikami a systemem integracji.
Następny Artykuł - Domofon/Wideofon