Kamery analogowe czy IP

Kamery analogowe czy IP wysokiej rozdzielczości

Jaki monitoring wybrać.

Porównanie monitoringu analogowego oraz IP.

Jaki monitoring wybrać to pytanie zadaje sobie wiele osób zainteresowanych systemem nadzoru wideo. Coraz więcej firm oraz właścicieli domów decyduje się na instalację lokalnego systemu monitoringu cctv. Największym zainteresowaniem z powodu niskich cen poszczególnych elementów systemu nadal cieszą się systemy analogowe, korzystające z kamer cctv oraz cyfrowych rejestratorów. Czy systemy te są gorsze od systemów IP ? Nie ma jednej odpowiedzi, która odpowiedziałaby na wszystkie tzw. za i przeciw. Oba systemy analogowy i cyfrowy mają swoje zalety ale też i wady. Oczywiście jeśli pomyślimy tylko o aspekcie rozdzielczości i jakości obrazu oraz możliwości bezpośredniego podłączenia do komputera to systemy IP górują nad zwykłymi kamerami analogowymi. Jednakże ich podłączenie i konfiguracja mogą być trudniejsze. Wykonanie bardziej rozległych systemów sieciowych, do których podłączamy kamery IP wymaga wiedzy i może być trudniejsze w konfiguracji. Same kamery też trudniej się uruchamia trzeba je odnaleźć w sieci lokalnej nadać odpowiedni adres IP i skonfigurować. Nie jest wymagana wiedza wysokospecjalistyczna ale podstawy systemów sieciowych i zasady ich działania są przydatne. Kamerę analogową podłączamy i powinna działać. Powoli na rynku pojawiają się systemy IP samokonfigurowalne. Podłączamy kamery do sieci i system (rejestrator) sam je wykrywa i wykonuje podstawową konfigurację.

W chwili obecnej przyszłość jest przed systemami IP. Systemy analogowe osiągnęły już kres swoich możliwości jeżeli chodzi o rozdzielczość obrazu i nie da się tu już wiele uzyskać, ze względu na obowiązujący standard. Systemy IP dopiero się rozwijają wobec czego istnieją pewne problemy wieku dziecięcego np. nie każda kamera będzie współpracowała z danym rejestratorem. Pomimo prób zorganizowania ogólnego standardu ONVIF dla kamer i systemów IP nie wszystko jeszcze jest dopracowane do końca. Aby wyeliminować ewentualne problemy zaleca się więc stosowanie urządzeń jednego producenta.

Największą choć nie jedyną zaletą kamer IP jest ich dużo większa rozdzielczość niż systemów analogowych, Aby uzmysłowić różnice pomiędzy kamerami najlepiej posłużyć się przykładami

 

Porównanie rozdzielczości kamer

 

Na zdjęciu pokazano jak duży fragment terenu mogą obserwować różne kamery z tą samą jakością. Jak widać w przykładzie zastosowanie jednej kamery 3Mpx zastępuje kilka kamer analogowych (ponad 6). No tak ale jakość jest taka sama. Oczywiście ale obserwowany obszar jest ponad 6-krotnie większy. Przy kamerze analogowej obserwacja tak dużego obszaru zmniejszyła by jakość ponad sześciokrotnie.

Co jeśli będziemy obserwować takie same obszary przy pomocy różnych kamer pokazuje zdjęcie poniżej:

 

Porównanie jakości obrazu kamery 2Mpx i analogowej

 

Po lewej stronie pokazany jest obraz z kamery o rozdzielczości 2Mpx. Po prawej obraz z jakością kamery analogowej PAL - D1(720x576). Jak widać po powiększeniu tablic rejestracyjnych na obrazie o wyższej rozdzielczości widać dokładnie numery samochodu stojącego blisko i bez problemu da się też odczytać numery samochodu stojącego dalej. Na obrazie z kamery analogowej z pewnym prawdopodobieństwem da się określić jaki jest numer samochodu stojącego najbliżej lecz 100% pewności nie ma. Numery rejestracyjne samochodu stojącego dalej są kompletnie nieczytelne.

Najłatwiej główne cechy obu systemów można porównać w zestawieniu poniżej :

 
  System analogowy Systemy wysokiej rozdzielczości HD i IP
Opis systemu Standardowe rozwiązanie obejmujące system nagrywania telewizji przemysłowej, składający się z monitorów, kamer i bezpośrednio podłączonych rejestratorów. Ilość elementów systemu jest ograniczona do ilości dostępnych wejść i wyjść. W przeciwieństwie do systemu analogowego liczba elementów składowych systemu jest nieograniczona. Wykorzystanie sieci IP umożliwia integrację z innymi systemami, takimi jak system kontroli dostępu czy wykrywania włamań, jak również opcję zdalnego monitorowania dodatkowych lokalizacji.
Przyszłość systemów Systemy analogowe to szeroko wykorzystywane rozwiązania, co znacznie ułatwia monitorowanie i konfigurację. Ponieważ system analogowy to rozwiązanie "dojrzałe", wszelki przyszły rozwój zapewne będzie koncentrować się wokół wprowadzania usprawnień zamiast tworzenia całkowicie nowych technologii. Ze względu na otwarty aspekt technologii IP w porównaniu do technologii wykorzystywanych w systemach analogowych składniki IP mogą osiągnąć znacznie większą funkcjonalność oraz wyższą rozdzielczość, a co za tym idzie, wyższą jakość obrazu.
Rozdzielczość Maksymalnie 625 linii. Standard nagrywania na rejestratorach to max D1 czyli 720x576 pikseli co daje rozdzielczość ok 0,4 Mpx Wiele opcji od VGA(640x480) przez 1,3Mpx czy Full HD(1920x1080 - 2Mpx) do kilkudziesięciu megapikseli.
Ilość klatek 25 klatek (PAL) / 30 klatek (NTSC).
Obraz przesyłany jest z przeplotem
50 ramek=25 klatek. każda ramka to połowa obrazu składajaca sie z linii parzystych bądź nieparzystych. Ponieważ ramki są przesunięte w czasie o 1/50sek. powstaje problem przy rejestracji pełnych klatek. obrazy o dużej dynamice mogą być rozmyte. Powstaje charakterystyczny grzebień który usuwany jest za pomocą specjalnych filtrów - pogarsza to jakość obrazu.
Wiele opcji. Obraz przesyłany jest skompresowany i składa się z całych klatek więc nie ma problemu przeplotu, choć obrazy o dużej dynamice też mogą się rozmyć ale wynika to z kwesti czasu "otwarcia migawki" czyli czasu naświetlania przetwornika - ten problem też dotyczy kamer analagowych, aparatów cyfrowych itd. i wynika z czułości przetwornika oraz warunków oświetlenia.
Opóźnienie danych Praktycznie brak.

Tak dla systemów IP zależnie od przepustowości, środowiska sieciowego i innych elementów systemu pracujących w tej samej sieci.

Nie dla systemów Turbo HD i AHD

Degradacja danych Tak – W zależności od odległości, którą musi pokonać sygnał wideo, oraz rodzaju wykorzystywanej transmisji (np. interfejs koncentryczny, skrętka itp.).

Brak dla systemów IP. Obraz poddany jest kompresji w kamerze i dalej może być już przesyłany, kopiowany, powielany i odtwarzany bez zmian jakości.

Okablowanie i instalacja Kabel koncentryczny. Jednym kablem może być transmitowany obraz tylko z jednej kamery. Do każdej kamery trzeba prowadzić osobny przewód. Kabel zasilający doprowadza się osobno.
Możliwość zastosowania kabla UTP, wymaga to jednak specjalnych transformatorów sygnału.
Instalacja - Podłączenie kabla koncentrycznego do kamery i rejestratora.

Kabel UTP. Jednym kablem można przesyłać obraz z wielu kamer IP.
Wymagana jest pewna infrastruktura sieciowa zazwyczaj switche. Wystarcza podłączyć kamerę do najbliższego punktu sieciowego i przypisać jej adres.
Możliwość przesyłu obrazu z kamery i zasilania jednym kablem UTP - standart PoE
Konfiguracja wymaga podstawowej wiedzy z zakresu sieci komputerowych.

Rozwiązania przesyłu obrazu wysokiej rozdzielczości po skrętce jak i po kablu koncentrycznym na odległość kilkuset metrów - Turbo HD i AHD. Konfiguracja i montaż taka jak zwykłych kamer analogowych.

Cena Relatywnie niska z powodu, że kamery te są wypierane przez systemy HD i IP 

Ok 2 krotnie(lub więcej) wyższa dla systemów IP niż systemów analgowych dająca jednak wielokrotnie większą jakość i rozdzielczość. W związku z dynamicznym rozwojem koszt systemów IP ciągle maleje i różnica w cenach coraz bardziej się zaciera.

Ceny systemów Turbo HD i AHD zbliżają się do cen urządzeń analogowych.

 
Script logo